Yerel İşletmeler İçin Sosyal Medya’nın Avantajları

Yerel İşletmeler İçin Sosyal Medya’nın Avantajları

“Türkiye’de, sosyal medya dünyasında herhangi bir platformda üyeliği bulunan 52 milyon kullanıcı bulunmaktadır ve bunların %63’lük kısmı ise sosyal medyayı aktif şekilde kullanmaktadır.”

Dijitalleşen dünyada sosyal medya kullanımı orta/küçük ölçekli Yerel İşletmeler için oldukça önemlidir. Birden fazla rakibin olduğu Yerel İşletmeler arasında aynı sektörde bulunduğunuz rakip işletmelerden farklılaşmak, bir adım öne geçmek, müşterilerinizle iletişim kurmak ve işletmenizin tanıtımını yapmak için “sosyal medya kullanımı” asla ihmal edilmemesi gereken bir pazarlama çeşididir.

Unutmayın ki “sosyal medya hesabı oluşturmak” ile “sosyal medya pazarlaması” yapmak arasında dağlar kadar fark var. İşletmenizin sosyal medya pazarlamasını/yönetimini bu işin uzmanlarına teslim ederek, rakiplerinizden farklılaşmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Yerel İşletmeler için sosyal medya pazarlamasının avantajları neler?

 

  1. İşletmenizi daha önce ziyaret etmemiş ve sizinle herhangi bir iletişim kurmamış müşteri adaylarınız, işletmeniz hakkında ilk izlenimi “sosyal medya” mecralarındaki sayfalarınız/hesaplarınız aracılığıyla edinecektir. Unutmayın ki sosyal medyadaki vitrininiz işletmeniz hakkında birçok bilgiyi müşteriye aktaracaktır. Doğru ve etkili bir sosyal medya pazarlaması ile müşteri adaylarınızın sizinle ilgili olumlu imaj algılamasını sağlayabilirsiniz.
  1. İşletmenizi ziyaret eden müşterilerin düşünce/görüş/öneri gibi geri bildirimlerini sosyal medya hesaplarınızda bulunan “yorum ya da mesaj gönderme” alanlarından alabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin işletmenizle ilgili fikirlerini öğrenebilir ve müşteri memnuniyeti için çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.
  1. İşletmenizi hem müşterilerinize hem de müşteri adaylarınıza sosyal medya paylaşımları aracılığıyla tanıtabilirsiniz. Kaliteli görsel kullanımı, doğru içerik metinleri, moderasyon ve doğru hedefleme yapılmış dikkat çekici sponsorlu reklam çalışmaları ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  1. Sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla işletmeniz için “satış gerçekleştirebilir, rezervasyon alabilir, randevu verebilirsiniz.” İşletmenizin yapısına/sektörüne göre yapabileceklerinizi arttırabilirsiniz.
  1. İşletmenizin tanıtımını mı yapmak istiyorsunuz? Ya da reklam filmi yayınlamak mı istiyorsunuz? Bunlar için offline mecralara yüksek bütçeler ayırmak yerine “sosyal medya/dijital” platformlarda daha uygun bütçelerle hedef kitlenize en hızlı ve kolay şekilde ulaşabilirsiniz.
  1. Aynı sektörde bulunduğunuz diğer işletmelerden ayrışabilir ve onların bir adım önüne geçebilirsiniz. Doğru strateji ile planlanmış, kaliteli görsellerin ve içeriklerin kullanıldığı, işletmeyle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı sosyal medya hesabınız ile müşteri adayınızda kendinizle ilgili olumlu imaj oluşturabilirsiniz.
  1. Doğru bir sosyal medya pazarlaması ile rakiplerinizden ayrışabilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse şöyle söyleyebiliriz, herhangi bir müşteri adayı arkadaşlarıyla vakit geçirmek için Bebek lokasyonunda yer alan kafeleri sosyal medya aracılığıyla araştırıyor; x markası işletmesinin sosyal medya hesabını etkili ve doğru şekilde yönetiyor, işletmesiyle ilgili her şeyi sosyal medyadaki vitrininde sergiliyor, menüsüyle ilgili bilgi veriyor ve rezervasyonunu dahi sosyal medya hesabı aracılığıyla alıyor, diğer y markası ise işletmesiyle ilgili sosyal medyada herhangi bir paylaşımda bulunmuyor. Müşteri adayı sosyal medya aracılığıyla x kafe hakkında tüm bilgilere ulaştı, mekânda daha önce bulunmasa dahi oradaki atmosferi paylaşımlar sayesinde hissetti ve artık işletmeniz hakkında bir fikir sahibi ve sizi tercih ediyor. Örnekten de anlaşılacağı üzere “müşteri adaylarına sosyal medya aracılığıyla kendinizi tanıtarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Yerel İşletmeler için sosyal medyada bulunmak oldukça önemlidir.

Aynı lokasyonda bulunan ya da aynı sektörde hizmet veren birçok işletme bulunmaktadır. Yerel İşletmeler müşterilerine ulaşmak, onların dikkatini çekmek ve kendilerini tanıtmak için “en hızlı, en kolay ve bütçe olarak da en uygun” iletişim/pazarlama aracı olan sosyal medyayı mutlaka tercih etmelidir.

İşletmeniz için sosyal medya pazarlamasına/yönetimine ihtiyacınız var mı? Yerel İşletmeler için en uygun bütçelerle hazırlanmış paketlerle tanışmak ve işletmenizin sosyal medya dünyasına katılmasını sağlamak için merhaba@yerelisletmeler.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. www.videofabric.net